O nas

Sensei Jerzy Bartnik

 

Uprawia sztuki walki od ponad trzydziestu lat.

Pierwsze kroki na tatami stawiał jako mały chłopiec w Ognisku TKKF „Relaks” w Kaliszu. Ćwiczył tam pod kierunkiem sensei Jana Twardego, a później jego syna sensei Adama Twardego. Pod okiem tych mistrzów poznawał pierwsze techniki ju-jitsu, judo i karate. W latach 1980-1986 był czynnym zawodnikiem sekcji judo TKKF „Relaks” i „Gwardia” Kalisz (kilkukrotny mistrz województwa).

W 1984 r. ukończył kurs instruktorów jujutsu, prowadzonego przez dr Krzysztofa Kondratowicza.

Rok 1989 był rokiem przełomowym w rozwoju jujutsu w Polsce. Na zaproszenie Pana Adama Twardego z wizytą do Krakowa przybył hanshi Terry Wingrove – spadkobierca YAWARA, starojapońskiego systemu walki. Od tej pory hanshi Terry Wingrove cyklicznie prowadzi kursy i naucza jujutsu (Yawara) w Polsce. Sensei Jerzy Bartnik zalicza się do wąskiego grona bliskich uczniów, z którymi mistrz Wingrove stale współpracuje.

Jerzy Bartnik w latach 1989 – 2010 pracował jako zawodowy żołnierz. W Wojsku Polskim pełnił funkcję instruktora walki wręcz. Trenował zarówno świeżo przyjętych rekrutów jak i przeprowadził wiele szkoleń dla oddziałów specjalnych. Sam brał udział w kilku misjach poza granicami kraju.

W latach 2000-2008 był wykładowcą samoobrony oraz technik interwencji w policealnych szkołach dla detektywów i pracowników ochrony „Bodyguard” oraz „Ochroniarz” we Wrocławiu.

W latach 80-tych był dyrektorem technicznym sekcji ju jitsu w Mińsku na Białorusi. Z ówczesnymi uczniami do dzisiaj utrzymuje kontakt.

Na przełomie 1989/1990 r. założył swoją pierwszą sekcję jujutsu we Wrocławiu. Zajęcia były prowadzone kolejno w MOSIR przy ul. Gwarnej, hali judo AZS AWF, w kilku szkołach podstawowych czy hali zapaśniczej przy ul. Dmowskiego.

Obecnie prowadzi zajęcia z jujutsu i yawara w sali judo przy ul. Racławickiej 62 we Wrocławiu oraz organizuje coroczne seminarium szkoleniowe Yawara z udziałem mistrza Terry’ego Wingrove’a w naszym mieście.

O Nas

W naszym dojo (sali ćwiczeń) zajmujemy się studiowaniem starojapońskiej sztuki walki Jujutsu (Yawara) oraz ćwiczeniem praktycznych technik samoobrony. Umiejętności te mogą być nieocenione w sytuacji zagrożenia napadem lub inną formą agresji. Uczymy się także wykorzystania broni w obronie własnej. Jest to zarówno broń tradycyjna, np. hanbo (krótki kij), jak i przedmioty przypadkowe lub użytkowe (klucze, długopis, parasol, marynarka, etc.). Ich użycie może wyraźnie zwiększyć nasze szanse na zwycięstwo w niebezpiecznych okolicznościach (np. przeciwnik z nożem, kilku przeciwników). Integralną częścią naszej działalności jest udział oraz organizowanie międzynarodowych seminariów ze światowej klasy specjalistami i mistrzami sztuk walki. Przede wszystkim należy tu wymienić naszego największego nauczyciela, Pana Terry Wingrove. Jest on znawcą Karate Jutsu i spadkobiercą Yawara (jutsu koncentrującego się na atakach na punkty witalne), instruktorem sztuk walki i technik interwencji dla jednostek specjalnych wielu państw, naszym mentorem.